Biraz ilhamlanmaya ne dersiniz?-Genç Koleksiyonerler


Proje 4L/Elgiz Çağdaş Sanat Müzesi'yle tanışıklığımız 
yeni başlasa da proje 2001 yılına dayanıyor...
Elgiz Ailesi'nin 1980 yılında başlayan resim alma tutkularının ulaştığı zirvedir.

Türkiye'nin alanında ilk müzesi olmasının yanı sıra, 
sunduğu sergiler ve koleksiyonlar ile de ilgiyi üzerine çekiyor.GENÇ KOLEKSİYONLERLER SERGİSİ 7 MAYIS'A KADAR SÜRÜYOR...

Çağdaş Sanat Sahnesi’nin çarkları giderek daha hızlı dönüyor. 
Dünyada ve ülkemizde yetenekli öğrencilerin işleri bile atölyelerden galerilere veya müzayedelere taşınabiliyor. Her pırıltılı sanatçının çevresinde medya ve koleksiyoner halkaları oluşuyor ve yaratıcı kimlikler kelebek ömürlü bir saltanat devri yaşayabiliyor; ta ki bir başka göz kamaştıran yıldız adayı daha sahne alana dek. Yakın kuşak koleksiyonerler; kendi kuşaklarındaki yıldızların yaratıcılıklarının sonuçlarını edinmek için çaba göstermekteler.


Elgiz Müzesi, oluşum sürecindeki “yakın kuşak” koleksiyonlardan yapılan bir seçki ile bu çabaları gün yüzüne çıkararak değerlendirmeye açmayı hedefliyor.
Küratörlüğü Haşim Nur Gürel ve müze ekibi tarafından kurgulanan ve tasarlanan serginin ilgili zaman diliminin sanat tarihsel değerlendirmesi ise Burcu Pelvanoğlu tarafından irdeleniyor. Koleksiyoner veya koleksiyon sorumlularının açıklayıcı metinleri sergi oluşumunun ipuçlarını barındırıyor.


Sergi süresince genç koleksiyoner Ahu Büyükkuşoğlu Serter, Ebru Özdemir, Hüma Kabakçı, Mehmet Ali Bakanay, Tansa Mermerci Ekşioğlu’nun koleksiyonlarından bir seçki 7 Mayıs’a kadar izlenebilir. Ayrıca, sergi bağlamında çeşitli etkinlikler yer alacaktır.
Sergide eserleri yer alan sanatçılar: Ali Taptık, Ahmet Oran, Ardan Özmenoğlu, Azade Köker, Burak Delier, Emin Ansen Atilla, Erinç Seymen, Haluk Akakçe, Hatice Güleryüz, Hera Büyüktaşçıyan, Iman Issa, Klara Kristalova, Mat Collishaw, Necla Rüzgar, Nezaket Ekici, Nilbar Güreş, Patrik Kovacovsky, Ramazan Bayrakoğlu, Robert Montgomery, Shahpour Pouyan, Sophie Calle, Susan Hefuna, Taner Ceylan, Volkan Aslan, Yuşa Yalçıntaş’tır. 

Cumartesi'nizi bol ilham içinde geçirmeye ne dersiniz?
Haydi üşenmeyin, değeceğini garanti ederiz! :)

Detaylı bilgi için;
sitelerini ziyaret edebilir ve ya sosyal medyada takibe alabilirsiniz :)
Sonraki Kayıt Önceki Kayıt

    Share This

0 yorum:

Yorum Gönder